PyraHEXAL - Metamizolum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład metamizol sodowy
Postać tabletki musujące
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Chirurgia ogólna
Medycyna rodzinna
Działanie rozkurcza mięśnie gładkie
przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączka, gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie zależy od nasilenia bólu lub gorączki. Należy stosować najmniejszą dawkę, która znosi ból lub gorączkę. U dorosłych stosuje się jednorazowo 1-2 tabletki musujące, w razie konieczności dawkę można powtórzyć maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie przekraczać dawki 6 tabletek musujących na dobę. Przed zażyciem tabletkę należy rozpuścić w szklance wody. Preparat jest przeznaczony do stosowania krótkotrwałego. Należy zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli objawy nie ustępują po 2 dniach lub niezwłocznie, gdy mimo przyjęcia leku nasilają się.

Możliwe skutki uboczne:

Lek może spowodować niedokrwistość, a nawet uszkodzenie czynności krwiotwórczej szpiku prowadzące do śmierci. Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, uszkodzenie wątroby. Mogą wystąpić także reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, rumień, złuszczające zapalenie skóry, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk krtani), przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek i martwica brodawek nerkowych, skąpomocz, bezmocz, obrzęki.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na metamizol, zmiany w obrazie morfologicznym krwi, porfirię, schorzenia wątroby i /lub nerek, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, astmę oskrzelową, przewlekłą pokrzywkę,. Poinformuj lekarza, gdy po zażyciu leku z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych rozwinęła się u Ciebie astma aspirynowa. Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, cyklosporynę, sulfonamidy, fenytoinę, chlorpormazynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.