×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Alcaine - Proxymetacaini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek proksymetakainy
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie miejscowo znieczulające
Zamów w doz.pl Alcaine, krople do oczu, 0,5%, 15 ml

Wskazania do stosowania

W celu uzyskania miejscowego znieczulenia przy: pomiarach tonometrycznych ciśnienia śródgałkowego, usuwaniu ciał obcych lub szwów spojówkowych i rogówkowych, pobieraniu wydzielin, niewielkich zabiegach chirurgicznych.

Dawkowanie

Miejscowo do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przez zastosowaniem leku. Można je ponownie założyć co najmniej 15 minut później.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, padaczkę, choroby serca, miastenię, zaburzenia oddychania, nadczynność tarczycy.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne zagrożenie dla płodu.

Skutki uboczne

Długotrwałe stosowanie może powodować uszkodzenie rogówki lub przedłużać jej gojenie. Rzadko odczyny uczuleniowe.

 

Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.