Sirupus Pini compositus - Pini extractum fluidum, Foeniculi tinctura, Codeini phosphas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z intensywnym kaszlem i uczuciem duszności.   Uwaga! Nie stosować w czasie ostrego napadu astmy oskrzelowej, ostrej niewydolności oddechowej.  

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 15 ml 3 razy na dobę.   Nie stosować u dzieci poniżej 6 roku życia. U dzieci w wieku 6-12 lat o stosowaniu leku może zadecydować jedynie lekarz.   Uwaga! Długotrwałe stosowanie leku, zwłaszcza w dużych dawkach, może prowadzić do uzależnienia. Z tego względu, nie zaleca się stosowania przez okres dłuższy niż 7 dni i przekraczania zalecanych dawek.   Preparat zawiera alkohol.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zwykle nie obserwuje się działań niepożądanych. Po zastosowaniu produktów z kodeiną mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: nudności, wymioty, zaparcia, uczucie suchości w jamie ustnej, zaburzenia snu oraz reakcje alergiczne np. w postaci zmian skórnych.   Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, astmę oskrzelową, niewydolność oddechową, choroby układu oddechowego, przebiegające z zaleganiem gęstej wydzieliny w drzewie oskrzelowym i z utrudnionym odkrztuszaniem, cukrzycę, przewlekłe zaparcia.   Gdy  przyjmujesz leki nasenne, uspokajające. Leki uspokające i nasenne nasilają działanie fosforanu kodeiny.   Gdy jesteś lub przypuszczasz,  że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.