Zomig - Zolmitriptanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład zolmitriptan
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeciwmigrenowe
Zamów w doz.pl Zomig, tabletki powlekane, 2,5 mg, 3 szt

Wskazania:

Napad bólu migrenowego z aurą lub bez aury. Leku nie stosuje się profilaktycznie.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy połknąć w całości, popijając wodą. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz po rozpoznaniu migreny i wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólów głowy. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci. U pacjentów z czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czynniki dziedziczne), kobiet po menopauzie i mężczyzn po 40 roku życia lek stosuje się po badaniach wykluczających choroby układu krążenia.

Możliwe skutki uboczne:

Często obserwowano: nudności, suchość błon śluzowych jamy ustnej, osłabienie lub bóle mięśni, zawroty głowy, senność, osłabienie, uczucie gorąca, nieprawidłowe odczuwanie bodźców dotykowych, uczucie ciężkości kończyn, ucisk w okolicy gardła, szyi, w obrębie kończyn i w klatce piersiowej. Rzadko: kołatanie serca, reakcje nadwrażliwości, ból głowy. Bardzo rzadko: zawał mięśnia sercowego, skurcz naczyń wieńcowych, chorobę niedokrwienną serca, przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego. Pacjent powinien sprawdzić, jaka jest jego indywidualna reakcja po zażyciu leku. Jest mało prawdopodobne, aby zażycie leku Zomig mogło spowodować pogorszenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ może pojawić się senność lub inne objawy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadciśnienie tętnicze, chore serce lub stwierdzone czynniki ryzyka choroby serca, schorzenia wątroby. Należy poinformować lekarza o wszystkich przypadkach niedokrwienia mózgu lub wystąpienia udaru naczyniowego mózgu, które wydarzyły w przeszłości.  Gdy przyjmujesz inne leki przeciwmigrenowe, leki przeciwdepresyjne hamujące aktywność enzymu monoaminooksydazy (MAO) np. Aurorix, Mocloxil, preparaty zawierające wyciąg z dziurawca, cimetydynę (lek stosowany w leczeniu niestrawności lub choroby wrzodowej), antybiotyki z grupy chinolonów (np. ciprofloksacynę), a także fluoksetynę, sertralinę, paroksetynę (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, SSRI). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Preparat może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy lekarz oceni, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Zaleca się szczególną ostrożność w stosowaniu preparatu u matek karmiących piersią - po przyjęciu leku zaleca się przerwanie karmienia piersią na 24 godziny. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.