Accolate - Zafirlukastum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład zafirlukast
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Działanie zmniejsza nasilenie skurczu oskrzeli
przeciwzapalne

Wskazania:

Leczenie astmy oskrzelowej.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek przyjmuje się jedną godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Ze względu na brak odpowiednich badań nie stosować u dzieci do 12  roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Często nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy. Rzadko zwiększenie aktywności aminotransferaz (zwykle bezobjawowe i przemijające, bardzo rzadko jednak może być związane z ciężkim uszkodzeniem wątroby, piorunującym zapaleniem wątroby i jej niewydolnością), zapalenie wątroby, obrzęki kończyn dolnych, bóle stawów i mięśni, osutka, reakcje nadwrażliwości, krwiaki, zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość. Bardzo rzadko niewydolność wątroby i piorunujące zapalenie wątroby.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na  zaburzenia czynności wątroby. Gdy przyjmujesz warfarynę, teofilinę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Zaleca się stosowanie leku w ciąży wyłącznie w sytuacji, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie stosuje się w okresie karmienia piersią.