Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Grippostad - Paracetamolum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać proszek do sporządzania roztworu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe

Wskazania:

Łagodny i umiarkowany ból o różnorodnej etiologii, gorączka.

Dawkowanie:

>Doustnie. Dorośli: zazwyczaj 3-4 razy dziennie co 4-8 h. Dzieci 10-12 roku życia: 1 saszetka co 8 h, maksymalnie 3 saszetki na dobę. Dzieci powyżej 12 roku życia: 1 saszetka co 4-8 h, maksymalnie 6 saszetek na dobę. Zawartość saszetki rozpuścić w szklance ciepłej wody i wypić, najlepiej przed posiłkiem. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych.

Możliwe skutki uboczne:

>Rzadko zaczerwienienie skóry, bardzo rzadko reakcje uczuleniowe, w tym wyprysk. W pojedynczych przypadkach reakcje nadwrażliwości: obrzęk naczyniowy, duszność, obfite pocenie, nudności. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu.

Poinformuj lekarza:

Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.