Tazamol - Paracetamolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe

Wskazania:

Bóle o małej i średniej intensywności różnego pochodzenia (bóle głowy, migrena, neuralgia, bóle pourazowe); gorączka towarzysząca chorobom infekcyjnym i stanom zapalnym.

Dawkowanie:

Dorośli: doustnie 1-2 tabletki po 500 mg jednorazowo lub 3-4 razy dziennie; nie należy przekraczać dawki 4,0 g/dobę; nie przyjmować częściej niż co 4 h. U dzieci podawać doraźnie, maksymalnie do 3 dawek na dobę: dzieci w wieku 10-14 lat 1 tabletka 325 mg, w wieku 15-18 lat 1 tabletka 500 mg. Nie stosować dłużej niż 3 dni (dzieci) lub 10 dni (dorośli) bez konsultacji z lekarzem. W czasie stosowania preparatu nie wolno spożywać napojów alkoholowych.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa); zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty). Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby oraz nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na paracetamol lub jesteś uczulony na kwas acetylosalicylowy. Gdy cierpisz na ciężką niewydolność wątroby lub nerek, alkoholizm, hemofilię, masz astmę aspirynową. Gdy przyjmujesz rifampicynę, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne, leki przeciwdepresyjne, lamotryginę, chloramfenikol, metoklopramid, cymetydynę, metyrapon, probenecid, antypirynę, salicylamid, izoniazyd, ranitydynę, propranolol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.