Klindacin T - Clindamycini phosphas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład fosforan klindamycyny
Postać żel
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie bakteriostatyczne
Zamów w doz.pl Klindacin T 1%, żel, 30 g

Wskazania do stosowania

Trądzik pospolity oraz inne zakażenia skóry wywołane przez bakterie wrażliwe na klindamycynę.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość przyjmowanego leku ustala lekarz. Żel należy nanieść na skórę zmienioną chorobowo (po jej uprzednim umyciu i dokładnym osuszeniu). Po aplikacji należy umyć ręce.

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Uwaga! Chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe lub substancje pomocnicze preparatu.

Gdy stosujesz leki blokujące płytkę nerwowo-mięśniową.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Sporadycznie obserwowano reakcje miejscowe w postaci pieczenia, świądu, rumienia, przesuszenia skóry. Prawdopodobieństwo wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych (biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy) lub zapalenia gruczołów łojowych, wywołanego przez bakterie Gram-ujemne, jest niewielkie po miejscowym stosowaniu klindamycyny. Niemniej jednak wystąpienie biegunki jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia preparatu.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.