Alero - Cetirizini dihydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek cetyryzyny
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania:

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (sezonowego i całorocznego) i związanego z nim alergicznego zapalenia spojówek oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. 

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka leku jeden raz na dobę. W przypadku, gdyby lek powodował senność, tabletkę należy przyjmować wieczorem. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 tabletka raz na dobę lub 1/2 tabletki dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Dzieci o masie ciała poniżej 30 kg: 1/2 tabletki (5 mg dichlorowodorku cetyryzyny) jeden raz na dobę.   Uwaga! Leczenie cetyryzyną bez zalecenia lekarza nie powinno przekraczać 10 dni.   Uwaga! Podczas stosowania nie należy pić alkoholu.   Uwaga! Co najmniej 3 dni przed planowanym wykonaniem alergicznych testów skórnych, należy odstawić lek.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, ból głowy, zawroty głowy, ospałość, senność (u dzieci i u dorosłych), pobudzenie, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej i zaburzenia trawienne.W wyjątkowych przypadkach cetyryzyna może powodować reakcje alergiczne, np. wysypkę skórną lub tzw. obrzęk w postaci obrzmienia warg, jamy ustnej i gardła, co może być przyczyną trudności w przełykaniu i oddychaniu. W takich przypadkach należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.   Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, schorzenia wątroby i/lub nerek, nietolerancję laktozy.   Gdy przyjmujesz leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, np. leki uspokajające.   Jeżeli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet w ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.