Debecylina - Benzathini benzylpenicillinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład benzylopenicylina benzatynowa
Postać proszek do przygotowania zawiesiny do wstrzyknięć
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie bakteriobójcze

Wskazania:

Zakażenia paciorkowcowe (m.in. angina, zapalenie migdałków podniebiennych, zatok obocznych nosa), profilaktyka choroby reumatycznej i zapalenia wsierdzia, nosicielstwo błonicy, kiła. W ostrych lub ciężkich zakażeniach jego podanie powinno być zawsze poprzedzone leczeniem penicyliną benzylową. Dzieciom podaje się niemal wyłącznie w profilaktyce choroby reumatycznej i zapalenia wsierdzia.

Dawkowanie:

Lek podaje się domięśniowo, po ewentualnym uprzednim wykonaniu próby uczuleniowej. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje uczuleniowe (rumień, pokrzywka, gorączka, bóle stawów, bardzo rzadko wstrząs anafilaktyczny - niekiedy kończący się śmiercią), nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami, rzadko śródmiąższowe zapalenie nerek, leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek), niedokrwistość hemolityczna (anemia) , trombocytopenia (małopłytkowość - niedobór płytek krwi); u pacjentów z kiłą możliwa reakcja Jarish-Herxheimera, jako skutek uwolnienia endotoksyn z krętków.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na penicylinę. Gdy chorujesz na astmę oskrzelową, rzeżączkę. Gdy przyjmujesz probenecyd, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inne antybiotyki (zwłaszcza tetracykliny, chloramfenikol, erytromycyna - nie łaczyć z debecyliną) lub doustne leki przeciwzakrzepowe (debecylina zwiększa toksyczność tych leków). Niezgodności wystąpić mogą także po łacznym podaniu debecyliny z aminoglikozydami, amfoterycyną B, cefalotyną, metronidazolem, wankomycyną, fenytoiną, aminofiliną. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.