Talcid - Hydrotalcitum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład hydrotalcyt
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie osłaniające
zobojętniające

Wskazania:

Do łagodzenia objawów związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga (pieczenie w przełyku), refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści żołądkowej, kwaśne odbijanie) i związane z nim zapalenie błony śluzowej przełyku. Pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Dawkowanie:

Doustnie. 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie 1-2 godziny po posiłku, przed snem lub doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości. W przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy 2 tabletki 3-4 razy dziennie. Tabletki należy ssać lub rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności o słabym nasileniu, luźne stolce.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz tetracykliny, fluorochinolony, doustne preparaty żelaza, digoksynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować długotrwale.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.