Gardan P - Metamizolum natricum, Propyphenazonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa metamizolu
propyfenazon
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwgorączkowe
przeciwbólowe

Wskazania:

Jako lek przeciwbólowy (bóle zębów, pourazowe, reumatyczne, mięśniowe, stawowe, menstruacyjne).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Stosować doraźnie i krótkotrwale.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie wywołuje dolegliwości żołądkowe, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, objawy uczuleniowe ze zmianami skórnymi (pokrzywka, rumień). Może powodować retencję jonów sodu i wody w organizmie. Może powodować zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Przy dłuższym stosowaniu lub wysokich dawkach może powodować uszkodzenie wątroby i/lub nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, sulfonamidy, fenytoinę, inhibitory MAO. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.