Efferalgan Vitamin C - Paracetamolum, Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
witamina C (kwas askorbinowy)
Postać tabletki musujące
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Stany gorączkowe, grypa, przeziębienie. Bóle różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, mięśniowe), nerwobóle.

Dawkowanie:

Dorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 1-2 tabletki 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody. Dzieci: od 7 do 13 roku życia: 0,5-1 tabletki 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody, od 13 do 15 roku życia 1-1,5 tabletki 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody. Przeciętne dawkowanie wynosi 20-30 mg/kg masy ciała/na dobę. Pomiędzy dawkami powinien być zachowany odstęp co najmniej 4godzinh. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 miesiąca życia.

Możliwe skutki uboczne:

Istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania preparatu w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lek, astmę oskrzelową, cierpisz na schorzenia wątroby, nerek, anemię. Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające paracetamol, leki przeciwzakrzepowe, nasenne, przeciwpadaczkowe, rifampicynę, kwas acetylosalicylowy, metoklopramid, cymetydynę, salicylamid, izoniazyd, ranitydynę, propranolol. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią.