Tabcin Trend - Paracetamolum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Chlorpheniramini maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Przeziębienie i grypa przebiegająca z katarem, obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok, bólem głowy, uczuciem ogólnego rozbicia, kichaniem, gorączką.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 15 roku życia: 2 kapsułki jednorazowo. Popić niewielką ilością wody. Można powtarzać co 4 godziny, jednak nie częściej niż 3 razy na dobę. Nie zwiększać zalecanej dawki.   Uwaga! Nie przyjmować dłużej niż 7 dni. W przypadku gorączki utrzymującej się ponad 3 doby - skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu, a także przyjmować dodatkowo innych preparatów zawierających paracetamol.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, senność, zaburzenia żołądkowe, nudności, wymioty, suchość w ustach, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, pobudliwość, niepokój ruchowy, bezsenność, reakcje alergiczne. U osób nadużywających alkoholu - paracetamol nawet w małych dawkach stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.   Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, schorzenia serca, nerek i/lub wątroby, choroby układu oddechowego (chroniczne zapalenie oskrzeli, rozedmę).   Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów MAO (monoaminooksydazy), leki przeciwdepresyjne, zydowudynę, chloramfenikol, glikozydy naparstnicy, leki przeciwparkinsonowskie.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.