Vitaminum A +D3 - Retinolum, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zapobieganie niedoborom witaminy A i D3. Preparat polecany szczególnie osobom mało przebywajacym na słońcu.

Dawkowanie:

Doustnie. Profilaktycznie stosuje się 1-2 kapsułki na dobę.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Duże dawki, zwłaszcza stosowane przez dłuższy czas, mogą prowadzić do nadmiaru witaminy A i D3 czego objawami są: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, utrata łaknienia, nadmiar wapnia, kamica nerkowa i zwapnienie tkanek, suchość tkanek i błon śluzowych, wypadanie włosów, powiększenie wątroby i śledziony.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, orzeszki ziemne lub soję (produkt zawiera olej arachidowy),zwiększony poziom wapnia we krwi.   Gdy przyjmujesz inne preparaty witaminy A i/lub D3.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.