Prednisolonum 0,5% - Prednisoloni acetas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład octan prednizolonu
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie przeciwalergiczne
przeciwzapalne

Wskazania:

Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek i brzegów powiek, zapalenie rogówki (bez uszkodzeń nabłonka), zapalenie nadtwardówki i twardówki, zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, stany zapalne po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Dawkowanie:

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.   Podczas zakraplania preparatu należy usunąć miękkie soczewki kontaktowe (można je ponownie założyć po 30 minutach).   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem

Możliwe skutki uboczne:

Często: zakażenia grzybicze rogówki. Niezbyt często: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, szczególnie podczas długotrwałego stosowania, zapalenie rogówki, zapalenie spojówki, owrzodzenia rogówki, rozszerzenie źrenicy, przemijająca utrata akomodacji. Przemijające pieczenie, kłucie, podrażnienie oczu, zamglone widzenie, uczucie ciała obcego, wrażliwość oczu, reakcje alergiczne występują bezpośrednio po zakropleniu preparatu i nie mają wpływu na skuteczność leczenia. Po długotwałym stosowaniu mogą wystąpić uogólnione działania niepożądane kortykosteroidów.   Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na prednisolon, inne składniki preparatu, bakteryjne, grzybicze i wirusowe choroby oczu, jaskra, zakażenia gruźlicze.   Gdy przyjmujesz inne leki okulistyczne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne zagrożenie dla płodu. Jeżeli zachodzi konieczność stosowania preparatu przez dłuższy okres zaleca się zaprzestać karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.