Aldactone - Kalii canrenoas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kanrenon potasu
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Endokrynologia
Działanie moczopędne

Wskazania:

Pierwotny hiperaldosteronizm (nadmierne wydzielanie aldosteronu). Wtórny hiperaldosteronizm w przebiegu : ciężkich chorób wątroby, przewlekłej niewydolności serca z obrzękami.

Dawkowanie:

Dożylnie lub we wlewie kroplowym. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Podwyższony poziom potasu we krwi, zaburzenia rytmu serca, nudności, wymioty, biegunka, osłabienie siły mięśniowej, nadmierne spadki ciśnienia, obniżony poziom sodu w surowicy, zaburzenia orientacji, ból i zawroty głowy, senność, zmęczenie, hiperchloremiczna kwasica metaboliczna, kurcze żołądka, suchość w jamie ustnej, ginekomastia, impotencja, zaburzenia miesiączkowania, pogrubienie głosu, nadmierne owłosienie, wysypki, pokrzywka, trombocytopenia, agranulocytoza, eozynofilia, wypadanie włosów, osteomalacja, zapalenie wątroby.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na ciężkie zaburzenia czynności nerek, bezmocz, masz hiponatremię (poziom sodu w surowicy poniżej normy) , hiperkaliemię (poziom potasu we krwi powyżej normy). Gdy przyjmujesz amilorid, triamteren, sole potasu, kaptopril, inne diuretyki, leki obniżające ciśnienie krwi, digoksynę, leki przeciwzakrzepowe, sole litu lub salicylany. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek nie może być przyjmowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.