Chloropernazinum - Prochlorperazini maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład dimaleinian prochlorperazyny
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie przeciwwymiotne
uspokajające
przeciwpsychotyczne

Wskazania:

Lek stosowany głównie w zwalczaniu nudności i wymiotów występujących po zabiegach chirurgicznych i w czasie chemioterapii nowotworów. Ponadto: leczenie pourazowych zawrotów głowy, migreny, w zapaleniu błędnika, w stanach napięcia i niepokoju. Stosowana również w leczeniu schizofrenii i ostrej manii.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia oraz u chorych z zespołem Reye'a. Podczas stosowania leku nie można spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Ze strony układu nerwowego: bezsenność, niepokój, pobudzenie, upośledzenie koncentracji, zawroty głowy, objawy polekowego parkinsonizmu, ruchy  mimowolne powodujace wyginanie i skręcanie różnych części ciała, a także nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciała. Mogą wystąpić również: niemiarowość czynności serca, zaburzenia w układzie krwiotwórczym. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz choroby układu krążenia, chorobę Parkinsona, padaczkę, jaskrę, nużliwość mięśni, niedokrwistość, schorzenia nerek lub wątroby, niedoczynność tarczycy, przerost gruczołu krokowego, astmę oskrzelową. Gdy przyjmujesz leki uspokajające, nasenne, narkotyczne, leki przeciwdepresyjne, inhibitory MAO, leki przeciwalergiczne, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwnadciśnieniowe, leki moczopędne, atropinę, insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe, lewodopę, doustne leki przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ciąża i okres karmienia piersią są przeciwwskazaniami do stosowania leku.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.