Nefrecil - Phenazopyridini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fenazopirydyna
Postać tabletki
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Urologia
Działanie miejscowo znieczulająco
przeciwbólowe

Wskazania:

Przeciwbólowo w stanach zapalnych dróg moczowych i gruczołu krokowego, także po zabiegach chirurgicznych i diagnostycznych układu moczowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek przyjmować po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Ból głowy, wysypka skórna, rzadko zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, a przy przekroczeniu zalecanych dawek - niedokrwistość hemolityczna i methemoglobinemia, schorzenia wątroby i nerek, kamica pęcherza moczowego, żółtaczka. Lek barwi mocz na czerwono.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na fenazopirydynę, cierpisz na schorzenia nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz leki moczopędne (diuretyki), leki zawierające rtęć i siarkę oraz leki wywołujące methemoglobinemię. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.