Avandia - Rosiglitazonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rozyglitazon
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie obniża poziom cukru we krwi

Wskazania:

Leczenie cukrzycy typu 2, gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowanego leku ustala lekarz. Preparat może być zażywany niezależnie od posiłków.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, jadłowstręt, niedocukrzenie, zmiany obrazu krwi, podwyższony poziom cholesterolu we krwi; bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność, zwiększenie masy ciała, wysypki.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na rozyglitazon lub pozostałe składniki preparatu, choroby układu krążenia, zaburzenia funkcji wątroby. Gdy przyjmujesz inne doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę,  ryfampicynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.