Melatonina o smaku pomarańczowym - Melatoninum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania:

Wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (podróże lotnicze przez kilka stref czasowych, w tym także loty międzykontynentalne), zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych, zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania u osób wykonujących pracę zmianową.

Dawkowanie:

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych - przy lotach ze wschodu na zachód: 1-2 tabletki na 1 godzinę przed snem przez 4 dni po przylocie. Przy lotach z zachodu na wschód: 1-2 tabletki dziennie na 2 dni przed wylotem (około 16.00-18.00) oraz przez 4 dni po przylocie na 1 godzinę przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1-2 tabletki na 30 minut przed snem (około 21.00-22.00). W zaburzeniach snu u osób wykonujących pracę zmianową: 1-2 tabletki dziennie na 1 godzinę przed snem. Skuteczność działania leku rozwija się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tygodniach jego stosowania. Nie stosować u dzieci oraz po spożyciu alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko występują ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz na nadwrażliwość na melatoninę, zaburzenia hormonalne, depresję, Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosuje się w ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.