Melatonina o smaku pomarańczowym - Melatoninum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (podróże lotnicze przez kilka stref czasowych, w tym także loty międzykontynentalne), zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych, zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania u osób wykonujących pracę zmianową.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych - przy lotach ze wschodu na zachód: 1-2 tabletki na 1 godzinę przed snem przez 4 dni po przylocie. Przy lotach z zachodu na wschód: 1-2 tabletki dziennie na 2 dni przed wylotem (około 16.00-18.00) oraz przez 4 dni po przylocie na 1 godzinę przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1-2 tabletki na 30 minut przed snem (około 21.00-22.00). W zaburzeniach snu u osób wykonujących pracę zmianową: 1-2 tabletki dziennie na 1 godzinę przed snem. Skuteczność działania leku rozwija się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tygodniach jego stosowania. Nie stosować u dzieci oraz po spożyciu alkoholu.

Możliwe skutki uboczne

Rzadko występują ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Poinformuj lekarza

Gdy masz na nadwrażliwość na melatoninę, zaburzenia hormonalne, depresję,

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosuje się w ciąży i podczas karmienia piersią.