×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Melatonina o smaku pomarańczowym - Melatoninum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład melatonina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie normuje sen

Wskazania do stosowania

Wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (podróże lotnicze przez kilka stref czasowych, w tym także loty międzykontynentalne), zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych, zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu dobowego snu i czuwania u osób wykonujących pracę zmianową.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych - przy lotach ze wschodu na zachód: 1-2 tabletki na 1 godzinę przed snem przez 4 dni po przylocie. Przy lotach z zachodu na wschód: 1-2 tabletki dziennie na 2 dni przed wylotem (około 16.00-18.00) oraz przez 4 dni po przylocie na 1 godzinę przed snem. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1-2 tabletki na 30 minut przed snem (około 21.00-22.00). W zaburzeniach snu u osób wykonujących pracę zmianową: 1-2 tabletki dziennie na 1 godzinę przed snem. Skuteczność działania leku rozwija się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tygodniach jego stosowania. Nie stosować u dzieci oraz po spożyciu alkoholu.

Poinformuj lekarza

Gdy masz na nadwrażliwość na melatoninę, zaburzenia hormonalne, depresję,

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosuje się w ciąży i podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne

Rzadko występują ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.