×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dolomit - Calcii carbonas, Magnesii carbonas - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Leczniczo w celu wyrównania gospodarki wapniowo - magnezowej; w niedoborach i zapobieganiu stanom niedoboru wapnia i magnezu. Przeciwdziała stanom zmęczenia fizycznego i psychicznego, w stresie, wzmożonej drażliwości, zaburzeniach snu, bólach mięśni, dłuższym wysiłku fizycznym, okresach szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży, w ciąży i okresie karmienia piersią, w czasie rekonwalescencji po przebytych chorobach i złamaniach kości. U kobiet w okresie menopauzy w zapobieganiu demineralizacji kości oraz wspomagająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Dawkowanie

Lek przyjmować doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: zapobieganie niedoborom 1-2 tabletki po 250 mg lub 1 tabletka po 500 mg dziennie. Leczniczo: 2-6 tabletek po 250 mg lub 1-3 tabletki po 500 mg dziennie. Preparat stosować po posiłku, popijając wodą.

Tabletki nie zawierają cukru.

W czasie leczenia nie wolno spożywać alkoholu.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

Gdy chorujesz na cukrzycę, zespół złego wchłaniania cukrów: glukozy i galaktozy; nietolerancję fruktozy lub niedobór enzymu: sacharozo-izomaltazy; masz zawyżony poziom wapnia i magnezu we krwi; masz chore serce; nużliwość mięśni, bezmocz, choroby nerek z zaburzeniem filtracji, kamicę nerkową, znaczne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, nowotwory złośliwe.

Gdy przyjmujesz preparaty żelaza, fosforany, fluorochinolony, tetracykliny oraz doustne leki przeciwzakrzepowe (pochodne warfaryny); duże ilości alkoholu i glukozy.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić luźne stolce, nudności, wymioty, przy długotrwałym - stosowaniu senność.