Satural - Calcii lactogluconas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład laktoglukonian wapnia
Postać proszek musujący
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Alergologia
Działanie uzupełnia niedobory wapnia

Wskazania:

Niedobory wapnia i stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń w okresie wzrostu, ciąży i karmienia, stany alergiczne.

Dawkowanie:

Doustnie, zazwyczaj po 1 torebce 3 razy dziennie po rozpuszczeniu w 1/2 szklanki wody.   Należy zachować 2-3 godziny odstępu między podaniem Saturalu a antybiotyków z grupy tetracyklin (np. Unidox Solutab), związków fluoru (Zymafluor).   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiperkalcemia (zawyżony poziom wapnia we krwi).   W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz schorzenia nerek.   Gdy przyjmujesz preparaty naparstnicy (Digoxin), antybiotyki z grupy tetracyklin (np. Unidox Solutab), związki fluoru (Zymafluor).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Możliwość stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.