
Encyklopedia leków
Forcid - Amoxicillinum, Acidum clavulanicum
Podstawowe informacje
- Skład
-
amoksycylinakwas klawulanowy
- Postać
-
tabletki
- Kategoria
-
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
- Specjalności
-
Medycyna rodzinnaUrologiaDermatologia i wenerologiaChoroby płucOtolaryngologia
- Działanie
-
antybiotykbakteriobójcze
Zakażenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego i zatok, nawracające zapalenie migdałków). zakażenia dolnych dróg oddechowych (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, odoskrzelowe i płatowe zapalenie płuc), zakażenia nerek i dolnych dróg moczowo-płciowych (z wyjątkiem zapalenia gruczołu krokowego), zakażenia skóry i tkanek miękkich.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość podawania leku ustala lekarz. Tabletki można połknąć w całości, popijając szklanką wody, lub rozpuścić w co najmniej 30 ml wody i - po wymieszaniu - wypić.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.
Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na penicyliny, cefalosporyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, schorzenia nerek, zaburzenia czynności wątroby.
Gdy przyjmujesz probenecid, niektóre leki przeciwzapalne, antybiotyki bakteriostatyczne, antybiotyki aminoglikozydowe, doustne leki przeciwzakrzepowe i antykoncepcyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Należy unikać stosowania preparatu w pierwszym trymestrze ciąży.
Obserwowano reakcje nadwrażliwości (m.in. wysypka odropodobna, pokrzywka, plamica, obrzęk naczynioruchowy), przemijające zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej i zaburzenia smaku, bóle brzucha. Niezbyt często występuje świąd pochwy, bolesność i upławy, wywołane nadkażeniem drożdżakami.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem