Calcipiryna - Acidum acetylsalicylicum, Calcii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Stany gorączkowe, przeziębienia, bóle różnego pochodzenia (zwłaszcza głowy, stawów, mięśni, zębów), nerwobóle, choroba reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, zapobieganie zakrzepicy naczyń krwionośnych, zapobiegawczo przed zawałem serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: doraźnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1-2 tabletki co 8 godzin. W rzucie gorączki reumatycznej: w początkowym okresie leczenia 2 tabletki co 4 godziny. W reumatoidalnym zapaleniu stawów: 2-3 tabletki co 6 godzin. Lek przyjmować po jedzeniu, z dużą ilością płynu do popicia. Uwaga! Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia (zwłaszcza w przebiegu ospy wietrznej i grypy). Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W trakcie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia lub pokrzywki, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, uszkodzenie nerek, dychawica oskrzelowa, stany zamroczenia, pobudzenia, omamy, drgawki (zwłaszcza u dzieci). Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, inne leki z grupy niesterodiowych leków przeciwzapalnych lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, niewyrównaną niewydolnością krążenia, astmę, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), doustne leki przeciwcukrzycowe, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgruźlicze, kortykosteroidy, penicyliny, sulfonamidy, fenytoinę, glikozydy nasercowe (digoksynę), metotreksat, spironoloakton, propranolol, leki nasenne i uspokajające. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży tylko na wyraźne zlecenie lekarza. Szczególnie ostrożnie w III trymestrze ze względu na niekorzystny wpływ na płód, ryzyko zwiększenia krwawień okołoporodowych, krwawień u noworodka, przyspieszenie zamknięcia przewodu tętniczego. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.