Calcipiryna - Acidum acetylsalicylicum, Calcii carbonas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Stany gorączkowe, przeziębienia, bóle różnego pochodzenia (zwłaszcza głowy, stawów, mięśni, zębów), nerwobóle, choroba reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, zapobieganie zakrzepicy naczyń krwionośnych, zapobiegawczo przed zawałem serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: doraźnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1-2 tabletki co 8 godzin. W rzucie gorączki reumatycznej: w początkowym okresie leczenia 2 tabletki co 4 godziny. W reumatoidalnym zapaleniu stawów: 2-3 tabletki co 6 godzin. Lek przyjmować po jedzeniu, z dużą ilością płynu do popicia. Uwaga! Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia (zwłaszcza w przebiegu ospy wietrznej i grypy). Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W trakcie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia lub pokrzywki, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, uszkodzenie nerek, dychawica oskrzelowa, stany zamroczenia, pobudzenia, omamy, drgawki (zwłaszcza u dzieci). Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, inne leki z grupy niesterodiowych leków przeciwzapalnych lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, niewyrównaną niewydolnością krążenia, astmę, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), doustne leki przeciwcukrzycowe, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgruźlicze, kortykosteroidy, penicyliny, sulfonamidy, fenytoinę, glikozydy nasercowe (digoksynę), metotreksat, spironoloakton, propranolol, leki nasenne i uspokajające. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży tylko na wyraźne zlecenie lekarza. Szczególnie ostrożnie w III trymestrze ze względu na niekorzystny wpływ na płód, ryzyko zwiększenia krwawień okołoporodowych, krwawień u noworodka, przyspieszenie zamknięcia przewodu tętniczego. Nie stosować w okresie karmienia piersią.