Ranisan 75 - Ranitidinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ranitydyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Medycyna rodzinna
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania:

Objawowe leczenie zgagi i niestrawności, nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci powyżej 16 lat.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 16 lat: 1 tabletka na dobę. Jeśli po 1 godzinie dolegliwości nie ustąpią, można przyjąć kolejną tabletkę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 tabletki. Kuracja powinna trwać maksymalnie 5 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Bóle i zawroty głowy, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia, zaparcia, biegunki, utrata apetytu, zaburzenia akomodacji oka.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ranitydynę, porfirię, zaburzenia czynności nerek. Gdy przyjmujesz teofilinę, ketokonazol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży lek może być przyjmowany jedynie w przypadku, gdy lekarz oceni, że korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie zaleca się przyjmowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.