Roxiratio - Roxithromycinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład roksytromycyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Choroby płuc
Urologia
Otolaryngologia
Działanie bakteriostatyczne
antybiotyk

Wskazania:

Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałków, gardła, nosa, zatok przynosowych), zapalenie ucha środkowego, zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, oskrzeli, ropnie płuc, rozstrzenie oskrzeli),  zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia narządów rodnych i cewki moczowej.

Dawkowanie:

 Doustnie, przed posiłkiem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe ( nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, niestrawność, zaparcie, biegunka), pojedyncze przypadki zapalenia trzustki, reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wyjątkowo wstrząs anafilaktyczny), ból i zawroty głowy, zaburzenia czucia, osłabienie, szumy uszne, zapalenie wątroby, zaburzenia smaku i węchu, nadkażenia grzybicze i bakteryjne, zmiany w obrazie krwi. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nadkażenia opornymi bakteriami lub grzybami.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na roksytromycnę, inne antybiotyki makrolidowe lub pozostałe składniki preparatu. Gdy chorujesz na serce (głównie arytmia),  schorzenia wątroby, masz obniżony poziom potasu. Gdy przyjmujesz leki na migrenę ( szczególnie pochodne alkaloidów sporyszu), leki przeciwhistaminowe, digoksynę, teofilinę, leki przeciwlękowe (głównie midazolam), inne antybiotyki makrolidowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosuje się wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.