Succus Echinaceae - Echinaceae purpureae herbae succus - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sok ze świeżego ziela jeżówki purpurowej
Postać krople doustne
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie immunostymulujące

Wskazania:

Wspomagająco w leczeniu lżejszych infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, jak: choroby z przeziębienia, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Zapobiegawczo w: nawracających zakażeniach dróg oddechowych, w stanach osłabienia organizmu (np. w okresie jesienno-zimowym), w celu zmniejszenia podatności na infekcje.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 13 roku życia: 20-40 kropli 3 razy dziennie w niewielkiej ilości wody lub soku. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat: 10 kropli 1 raz dziennie. Preparat stosować codziennie przez 10 dni lub co drugi dzień przez 20 dni. Po dwutygodniowej przerwie kurację można powtórzyć. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie obserwuje się przypadki nadwrażliwości na preparaty z jeżówki, charakteryzujące się wysypkami skórnymi, obrzękami twarzy, dusznością, zawrotami głowy, obniżeniem ciśnienia. W przypadku zaobserwowania podobnych objawów należy przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jesteś uczulony na rośliny z rodziny Composite, cierpisz na gruźlicę, stwardnienie rozsiane, zakażenia wirusem HIV i inne schorzenia autoimmunologiczne. Gdy przyjmujesz sterydy anaboliczne, leki przeciwnowotworowe (np. metotreksat), amiodaron. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.