×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dicloratio gel (Ratiogel) - Diclofenacum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa diklofenaku
Postać żel
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Medycyna sportowa
Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania do stosowania

Leczenie miejscowe w pourazowych stanach zapalnych ścięgien więzadeł, mięśni, stawów (obrzęk po stłuczeniach, zwichnięciach, skręceniach), w reumatyzmie pozastawowym (zapalenie ścięgien, pochewek ścięgien, kaletek maziowych) oraz w dolegliwościach bólowych i stanach zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nałożyć żel na bolące miejsca, pozostawić do wchłonięcia; nie wcierać. Stosować 2-4 g żelu 3-4 razy na dobę. Preparat można stosować w zabiegach jontoforezy.

 

Należy unikać kontaktu żelu z błonami śluzowymi i oczami. Nie stosować na uszkodzoną skórę lub rany. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem uszczelniającym. Przed nałożeniem zwykłego opatrunku żel należy pozostawić do wyschnięcia.

 

Uwaga! Nie zaleca się stosowania żelu u dzieci poniżej 12. roku życia. Ostrożnie stosować u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, szczególnie w razie konieczności długotrwałego stosowania.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na diklofenak, inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W czasie pierwszych dwóch trymestrów ciąży preparat należy stosować tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku uzasadnionej konieczności zastosowania w okresie laktacji, nie należy stosować produktu leczniczego na skórę piersi bądź duże powierzchnie skóry, lub długotrwale.

Skutki uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości na światło, astma.

W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie ciała możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych objawów: zaburzenie czynności przewodu pokarmowego, uaktywnienie choroby wrzodowej, zawroty i bóle głowy, drażliwość, osłabienie.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.