Vibomil (Vibovit niemowlę) - Preparat złożony - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zapobieganie i uzupełnianie niedoboru witamin u niemowląt i dzieci, np.: w okresie intensywnego wzrostu, w okresach wzmożonego zapotrzebowania na witaminy, szczególnie, w przypadkach niewystarczającej podaży witamin z pożywieniem (np. w stanach niedożywienia), w obniżonej odporności na choroby infekcyjne, w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach, pomocniczo w leczeniu chorób zakaźnych, pomocniczo w chemioterapii, po antybiotykoterapii, przy wzmożonym wysiłku fizycznym i psychicznym, w ogólnych objawach niedoboru witamin, jak brak apetytu, wyczerpanie oraz zaburzenia wzrostu i rozwoju.  

Dawkowanie:

Doustnie. Lek powinien być przyjmowany podczas posiłków. Niemowlętom i małym dzieciom odmierzoną dawkę najlepiej podawać w łyżce soku, mleka, zupy lub innego pożywienia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować następująco: niemowlęta do 12 miesiąca życia od 2 do 3 kropli (0,08ml do 0,12ml) na dobę, dzieci w 2-3 roku życia od 3 do 4 kropli na dobę, dzieci w 4-7 roku życia 5 do 6 kropli na dobę, dzieci powyżej 7 roku życia 6 do 8 kropli na dobę.  

Możliwe skutki uboczne:

Możliwe są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności czy wzdęcia. Witamina B2 obecna w leku może powodować pomarańczowe zabarwienie moczu, nie jest to jednak objaw szkodliwy.

Poinformuj lekarza:

Gdy podajesz dziecku inne preparaty witaminowe, zwłaszcza zawierające witaminy A i/lub D3.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Lek jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Leki wielowitaminowe w dawkach podobnych jak zalecane dla preparatu VIBOVIT niemowlę nie wykazują szkodliwego działania na przebieg ciąży i karmienie piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.