×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Echinacea-ratiopharm - Echinaceae angustifoliae radicis extractum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład wyciąg z korzenia jeżówki wąskolistnej
Postać krople doustne
pastylki
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie immunomodulujące

Wskazania do stosowania

Preparat pochodzenia naturalnego tradycyjnie stosowany zapobiegawczo i wspomagająco w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń bakteryjnych i wirusowych (przeziębienie, stany grypowe, infekcje kataralne, stany zapalne oskrzeli, błon śluzowych gardła, jamy ustnej i dziąseł), nawracających schorzeń górnych dróg oddechowych, stanów wyczerpania i osłabienia organizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Pastylki: dorośli i dzieci od 13 roku życia: w stanach ostrych: 2 pastylki 3 razy dziennie przez 10-14 dni; zapobiegawczo: 2 pastylki 3 razy dziennie, co drugi dzień przez 20-28 dni; dzieci 7-12 rok życia: w stanach ostrych: 1 pastylka 3 razy dziennie przez 10-14 dni; zapobiegawczo: 1 pastylka 3 razy dziennie, co drugi dzień przez 20-28 dni.

Krople: dorośli i dzieci od 13 roku życia: w stanach ostrych: 20 kropli 3 razy dziennie przez 10-14 dni; zapobiegawczo: 20 kropli 3 razy dziennie, co drugi dzień przez 20-28 dni; dzieci 7-12 rok życia: w stanach ostrych: 10 kropli 3 razy dziennie przez 10-14 dni; zapobiegawczo: 10 kropli 3 razy dziennie co drugi dzień przez 20-28 dni. Kurację można powtórzyć po 2-3 tygodniach przerwy.

Pastylek nie należy rozgryzać; krople przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu. Dopuszcza się stosowanie pastylek u dzieci od 4 do ukończenia 6 roku życia oraz kropli u dzieci od 3 do ukończenia 6 roku życia na podstawie indywidualnie dobranego schematu dawkowania (w przypadku kropli należy uwzględnić zawartość alkoholu).

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu lub zioła z rodziny złożonych, gruźlicę, choroby szpiku kostnego, stwardnienie rozsiane, AIDS, kolagenozę i inne choroby autoimmunologiczne (choroby wynikające z nieprawidłowego skierowania odporności organizmu przeciwko własnym narządom), schorzenia wątroby.

 

Gdy przyjmujesz amiodaron, ketokonazol, metotreksat, sterydy anaboliczne.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku w ciąży i okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne

Sporadycznie: wysypka skórna, świąd, obrzęk twarzy, duszność, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, reakcje nadwrażliwości.

 

Lek w postaci tabletek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Natomiast krople ze względu na zawartość etanolu mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.