Doxaratio - Doxazosini mesilas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze. Łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Doustnie. Tabletki należy przyjmować rano lub wieczorem. W przypadku kilkudniowej przerwy w przyjmowaniu leku, leczenie należy rozpocząć od dawki początkowej.  

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: zaburzenia krążenia ze skłonnością do spadków ciśnienia przy zmianie pozycji ciała; ból i zawroty głowy, złe samopoczucie, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha). Rzadko opisywano: kołatanie serca, tachykardię - przspieszenie akcji serca; ból w klatce piersiowej, udar naczyniowy mózgu, skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry), krwawienia z nosa, trombocytopenię (spadek liczby płytek krwi), leukopenię (spadek liczby leukocytów we krwi), krwiomocz, zastój żółci, zapalenie wątroby. Preparat może zmniejszać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych, zwłaszcza na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki leku.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na doksazosynę lub inne pochodne chinazoliny, niskie ciśnienie krwi, schorzenia wątroby. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią (dotyczy leczenia nadciśnienia).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.