Butapirazol (iniekcje) - Lidocaini hydrochloridum, Phenylbutazonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienia stawu biodrowego i kolanowego, bóle mięśniowe, rwa kulszowa, zapalenie torebek stawowych lub kaletek maziowych, zapalenie okołostawowe, dyskopatie. Doraźnie przeciwbólowo w bólach nowotworowych. W ostrym napadzie dny, zakrzepowym zapaleniu żył. Lek przeznaczony do stosowania doraźnego lub krótkotrwale w zaostrzeniach chorób przewlekłych.

Dawkowanie:

Domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: nudności, zapalenie błony śluzowej żołądka; zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki. Rzadko: wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacje; zaburzenia funkcji wątroby; zastoinowa niewydolność serca, obrzęk płuc, nadciśnienie; zmiany obrazu krwi; ból i zawroty głowy, pokrzywka, świąd, plamica, złuszczanie naskórka; zaburzenia funkcji nerek; suchość w jamie ustnej, powiększenie ślinianek. Bardzo rzadko: dyskomfort w nadbrzuszu, zgaga, ból brzucha, choroba wrzodowa, biegunka; zapalenie jamy ustnej. W miejscu wstrzyknięcia może powstać bolesny naciek zapalny i martwica skóry.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego, powiększenie ślinianek, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, nerek i/lub gruczołu tarczowego, obrzęki, astmę oskrzelową, uszkodzenie szpiku, zaburzenia krwiotwórczej czynności szpiku, zaburzenia krzepnięcia.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, doustne leki przeciwzakrzepowe, fenytoinę, sulfonamidy, kortykosteroidy, metotreksat, spironolakton, probenecid, sulfinpirazon i barbiturany, sole złota. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.