Rodanol S - Nabumetonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nabumeton
Postać tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Reumatologia
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Bóle pourazowe ze stanem zapalnym i obrzękiem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Niezależnie od posiłków. Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody, zawiesinę wypić. Tabletki można dzielić.   Uwaga! W trakcie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (suchość w jamie ustnej, biegunka, niestrawność, nudności, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia i perforacje). Opisywano: ból i zawroty głowy, zmęczenie, dezorientację, uspokojenie, depresję, bezsenność, szum w uszach, zaburzenia widzenia, nadmierne krwawienia miesiączkowe, uczuleniowe reakcje skórne (wysypka, pokrzywka, świąd, łysienie) i ogólnoustrojowe.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na nabumeton, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka ii/lub dwunastnicy, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, zastoinową niewydolność krążenia, nadciśnienie, skłonność do obrzęków.   Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdrgawkowe, przeciwcukrzycowe, glikozydy naparstnicy, metotreksat, leki obniżające ciśnienie, leki moczopędne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania nabumetonu u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania leku w tej grupie pacjentek.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.