Nix - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład permetryna
Postać szampon
Kategoria Różne
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwwszawicze

Wskazania

Preparat przeznaczony jest do zwalczania wszawicy głowowej u osób dorosłych i dzieci powyżej 3 lat. Szampon Nix można stosować w celu usunięcia pasożytów oraz profilaktycznie wśród osób pozostających w bezpośrednim kontakcie z osobami zarażonymi, np. u pozostałych członków rodziny.

Dawkowanie

  1. Umyć włosy zwykłym szamponem, wypłukać dokładnie i wysuszyć lekko przy pomocy ręcznika.
  2. Przed użyciem dokładnie wstrząsnąć zawartość butelki.
  3. Nałożyć preparat, rozprowadzając go równomiernie na włosach i skórze głowy, zwracając szczególną uwagę na okolice za uszami i tyłu szyi.
  4. Pozostawić preparat na głowie przez 10 minut.
  5. Po upływie 10 minut włosy spłukać wodą i dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem w celu usunięcia martwych wszy i ich jaj.
  6. Wysuszyć włosy.

Ilość preparatu konieczna do pokrycia włosów zależy od ich długości i gęstości. U większości osób zawartość jednego opakowania powinna wystarczyć na jednorazowe zastosowanie.

W większości (97-99%) przypadków jednorazowa kuracja szamponem Nix jest wystarczająca. Jeżeli jednak po siedmiu dniach stwierdzi się obecność żywych pasożytów, kurację należy powtórzyć. U znacznej części osób preparat zapewnia ochronę przed ponownym zakażeniem przez okres do 2 tygodni, a czasami nawet do 6 tygodni od zastosowania, przy niezmienionej częstości mycia włosów.

W przypadku osób dorosłych, pozostających w stałym kontakcie z zarażonymi, preparat można stosować profilaktycznie raz w tygodniu, jednak nie dłużej niż przez okres ośmiu tygodni. W przypadku dzieci nie należy stosować preparatu wielokrotnie w odstępach tygodniowych - wskazany jest tylko jeden zabieg profilaktyczny.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

Skutki uboczne

U nielicznych osób obserwowano szybko przemijające, lekkie pieczenie i swędzenie skóry głowy. Są to jednak objawy związane również z samym zakażeniem.