Nix - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład permetryna
Postać szampon
Kategoria Różne
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwwszawicze

Wskazania:

Preparat przeznaczony jest do zwalczania wszawicy głowowej u osób dorosłych i dzieci powyżej 3 lat. Szampon Nix można stosować w celu usunięcia pasożytów oraz profilaktycznie wśród osób pozostających w bezpośrednim kontakcie z osobami zarażonymi, np. u pozostałych członków rodziny.

Dawkowanie:

Umyć włosy zwykłym szamponem, wypłukać dokładnie i wysuszyć lekko przy pomocy ręcznika. Przed użyciem dokładnie wstrząsnąć zawartość butelki. Nałożyć preparat, rozprowadzając go równomiernie na włosach i skórze głowy, zwracając szczególną uwagę na okolice za uszami i tyłu szyi. Pozostawić preparat na głowie przez 10 minut. Po upływie 10 minut włosy spłukać wodą i dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem w celu usunięcia martwych wszy i ich jaj. Wysuszyć włosy. Ilość preparatu konieczna do pokrycia włosów zależy od ich długości i gęstości. U większości osób zawartość jednego opakowania powinna wystarczyć na jednorazowe zastosowanie. W większości (97-99%) przypadków jednorazowa kuracja szamponem Nix jest wystarczająca. Jeżeli jednak po siedmiu dniach stwierdzi się obecność żywych pasożytów, kurację należy powtórzyć. U znacznej części osób preparat zapewnia ochronę przed ponownym zakażeniem przez okres do 2 tygodni, a czasami nawet do 6 tygodni od zastosowania, przy niezmienionej częstości mycia włosów. W przypadku osób dorosłych, pozostających w stałym kontakcie z zarażonymi, preparat można stosować profilaktycznie raz w tygodniu, jednak nie dłużej niż przez okres ośmiu tygodni. W przypadku dzieci nie należy stosować preparatu wielokrotnie w odstępach tygodniowych - wskazany jest tylko jeden zabieg profilaktyczny.

Możliwe skutki uboczne:

U nielicznych osób obserwowano szybko przemijające, lekkie pieczenie i swędzenie skóry głowy. Są to jednak objawy związane również z samym zakażeniem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.