Lekoptin - Verapamili hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek werapamilu
Postać drażetki
roztwór do wstrzykiwań
tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie przeciwarytmiczne
obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Leczenie i zapobieganie zaburzeniom rytmu spowodowanym niedokrwieniem mięśnia sercowego, różne postacie niewydolności wieńcowej, nadciśnienie tętnicze, przerost mięśnia sercowego, nadciśnienie płucne, niektóre zaburzenia krążenia obwodowego, migrena.   Dożylnie stosowany jest w celu przerwania nadkomorowych zaburzeń rytmu i w przełomach nadciśnieniowych.

Dawkowanie:

Tabletki doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat należy połykać bez rozgryzania, w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.   Dożylne podawanie werapamilu (w postaci roztworu do wstrzykiwań) może nastąpić jedynie pod kontrolą lekarza i zapisu EKG.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Tabletki - niekiedy mogą wystąpić zaparcia, bóle i zawroty głowy, nudności, obrzęki obwodowe (szczególnie okolicy kostek), niedociśnienie podczas zmiany pozycji ciała z leżącej na stojącą, nasilenie objawów niewydolności krążenia, uczucie zmęczenia lub duszności, zaburzenia rytmu serca, skórne odczyny alergiczne. Iniekcje. Zaburzenia ze strony układu krążenia: spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, zawroty i bóle głowy, nudności, uczucie pełności w żołądku. U pacjentów z nadwrażliwością na lek obserwowano skurcz krtani z towarzyszącą pokrzywką i świądem skóry.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, wydłużenie czasu reakcji na bodźce (szczególnie na początku leczenia), stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na werapamil lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, niedociśnienie, zanik mięśni, podwyższone ciśnienie śródczaszkowe.   Gdy przyjmujesz β-blokery, leki na nadciśnienie, inne leki przeciwarytmiczne, glikozydy naparstnicy, amiodaron, karbamazepinę, teofillinę, sole litu, cyklosporynę, rifampicynę, fenobarbital, preparaty blokujące przewodzenie nerwowo-mięśniowe, sole wapnia. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży może być stosowany jedynie w wyjątkowych przypadkach, jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.