Monovitan C - Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać tabletki
krople doustne
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Dietetyka
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C

Wskazania:

Stany niedoboru witaminy C (niedostateczna podaż z dietą, m.in. u niemowląt karmionych sztucznie, w zespołach upośledzonego wchłaniania), zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C (intensywny wysiłek fizyczny, okresy rekonwalescencji, zmniejszona odporność organizmu, nadczynność gruczołu tarczowego, gruźlica). Wspomagająco w przeziębieniu i grypie, astmie, utrudnionym gojeniu ran, siniaków, zapalenie dziąseł, zmiany w budowie kości i zębów, szkorbut (gnilec), ciąża. Witaminę C podaje się również profilaktycznie niemowlętom karmionym sztucznie.

Dawkowanie:

Krople: Dzieci doustnie zapobiegawczo: niemowlęta i małe dzieci 25-40 mg dziennie (tj. 5-8 kropli); dzieci 6-12 r.ż. 45-50 mg dziennie (tj. 9-10 kropli). Dzieci leczniczo: 60-100 mg dziennie (12-20 kropli). Krople podaje się w 3-4 dawkach podczas posiłków po rozcieńczeniu wodą, sokiem, herbatą lub innym płynem lub bez rozcieńczenia. Tabletki: Dorośli doustnie zapobiegawczo 2-4 tabletki dziennie; leczniczo 3-6 tabletek dziennie. Dzieci 1-2 tabletki dziennie.

Możliwe skutki uboczne:

Duże dawki mogą powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych.

Poinformuj lekarza:

Gdy jesteś nadwrażliwy na składniki preparatu, chorujesz na szczawianową lub moczanową kamicę nerkową, zaburzenia przemiany żelaza, zaburzenia układu pokarmowego. Gdy przyjmujesz leki o charakterze kwasów (kotrimoksazol, sulfonamidy), preparaty żelaza, doustne leki przeciwzakrzepowe.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.