MaxFlu - Paracetamolum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Objawowe leczenie przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, przebiegających z gorączką, katarem i zapaleniem zatok, bólem głowy, bólem mięśni i stawów.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci od 13 roku życia: 1-2 tabletki rozpuścić w szklance wody i pić do 4 razy na dobę, co 4-6 godzin. Preparat można zażywać przed jedzeniem lub w trakcie posiłku. Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 7 dni, a w przypadku utrzymującej się wysokiej gorączki nie dłużej niż 3 dni. W czasie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Preparat jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane występują rzadko i mają łagodny charakter. Ze względu na zawartość paracetamolu mogą wystąpić: wysypka i inne reakcje alergiczne. Bardzo rzadko żółtaczka. Pseudoefedryna może sporadycznie powodować niepokój ruchowy, zawroty głowy lub wzmożone pocenie się. Bardzo rzadko występuje: hipoglikemia (wzrost poziomu cukru), zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca i wzrost ciśnienia śródgałkowego. Pacjenci, u których po zażyciu preparatu wystąpią zawroty głowy, nie powinni prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Gdy masz ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby naczyń obwodowych, jaskrę, przerost prostaty, nadczynność tarczycy, choroby serca (niewydolność, choroba niedokrwienna). Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (warfarynę oraz inne pochodne kumaryny), NLPZ (niesteroidowe leki przeciwbólowe), leki pobudzające enzymy mikrosomalne wątroby (karbamazepina, barbiturany, izoniazyd, fenytoina, rifampicyna, ritonawir, zidowudyna i chloramfenikol), leki obniżające ciśnienie krwi (bretylium, betanidyna, gwanetydyna, metyldopa, blokery α- i β-adrenergiczne), azotany, glikozydy nasercowe, leki zmniejszające przekrwienie błon śluzowych nosa, leki przeciwdepresyjne, alkaloidy sporyszu, leki psychostymulującymi o działaniu podobnym do amfetaminy. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.