Asprocard - Acidum acetylsalicylicum, Acidum aminoaceticum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
kwas aminooctowy
Postać tabletki
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Kardiologia
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania:

Profilaktyka zawału mięśnia sercowego oraz powikłań zakrzepowo-zatorowych po przebytym zawale, udarze mózgu, zabiegach na naczyniach wieńcowych, w dławicy piersiowej.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: 100-300 mg na dobę w dawce jednorazowej lub dawkach podzielonych. Tabletki przyjmować w czasie posiłku, popić 1 szklanką płynu.

Możliwe skutki uboczne:

Ze strony przewodu pokarmowego: łagodny ból brzucha, zgaga, niestrawność, nudności z/lub bez wymiotów oraz mikrokrwawienia. Rzadko, szczególnie u osób chorych na astmę, mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (kaszel, ucisk w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, wysypka).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, zaburzenia krzepnięcia krwi, chorujesz na czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmę oskrzelową, ciężką niewydolność wątroby i nerek. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, metotreksat, kwas walproinowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, digoksynę, leki obniżające ciśnienie krwi. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.