×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Caldetrin - Calcii carbonas, Colecalciferolum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Profilaktyka niedoboru wapnia i witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym u dorosłych i młodzieży, profilaktyka osteoporozy pomenopauzalnej, starczej i złamań kości, profilaktyka osteomalacji, stany niedoboru wapnia i witaminy D3 w organizmie, zwiększone zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3 (np.: w okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąży i laktacji).

Dawkowanie

Doustnie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, najczęściej stosuje się u młodzieży i dorosłych: 1 do 2 tabletek 1-2 razy na dobę, u dzieci powyżej 4 lat profilaktycznie: 1 do 2 tabletek na dobę. W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych preparatów zawierających wapń i/lub witaminę D3 dawka leku powinna być ustalona przez lekarza. W ciąży należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego dawkowania ze względu na potencjalne ryzyko toksyczności witaminy D3 dla płodu w następstwie jej przedawkowania.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na sole wapnia i/lub witaminę D3, kamicę nerkową.

 

Gdy przyjmujesz inne preparaty zwierające wapń i witaminę D3.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Skutki uboczne

U osób nadwrażliwych mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, zaparcia lub biegunka)