Caldetrin - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Profilaktyka niedoboru wapnia i witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym u dorosłych i młodzieży, profilaktyka osteoporozy pomenopauzalnej, starczej i złamań kości, profilaktyka osteomalacji, stany niedoboru wapnia i witaminy D3 w organizmie, zwiększone zapotrzebowanie na wapń i witaminę D3 (np.: w okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąży i laktacji).

Dawkowanie:

Doustnie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, najczęściej stosuje się u młodzieży i dorosłych: 1 do 2 tabletek 1-2 razy na dobę, u dzieci powyżej 4 lat profilaktycznie: 1 do 2 tabletek na dobę. W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych preparatów zawierających wapń i/lub witaminę D3 dawka leku powinna być ustalona przez lekarza. W ciąży należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego dawkowania ze względu na potencjalne ryzyko toksyczności witaminy D3 dla płodu w następstwie jej przedawkowania.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

U osób nadwrażliwych mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, zaparcia lub biegunka)

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na sole wapnia i/lub witaminę D3, kamicę nerkową.   Gdy przyjmujesz inne preparaty zwierające wapń i witaminę D3.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.