Abutol long 400 - Acebutololum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład acebutolol
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie normuje pracę serca
obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać jego zaleceń. Nie wolno nagle przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.    Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.  

Możliwe skutki uboczne:

Zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha), ból i zawroty głowy, zmniejszenie libido, świąd, częste oddawanie moczu, uczucie ziębnięcia kończyn. Rzadko: bóle mięśni i stawów, bóle w klatce piersiowej, zmęczenie, bezsenność, gorączka, zaburzenia rytmu serca, wysypka skórna, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, trudności w oddawaniu moczu. Lek może maskować objawy hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi).

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz  na cukrzycę, astmę. Opisz dokładnie wszystkie choroby i dolegliwości związane z sercem.   Gdy przyjmujesz amiodaron i inne leki przeciwarytmiczne, leki należące do grypy inhibiorów MAO (monoaminooksydazy) lub antagonistów wapnia, insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować tylko po upływie I trymestru i jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią (lek przenika do pokarmu kobiecego).