Soventol - Bamipini lactas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład mleczan bamipiny
Postać żel
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Alergologia
Działanie przeciwświądowe
przeciwobrzękowe

Wskazania:

Choroby skóry przebiegające ze świądem i odczynem zapalnym (m.in. pokrzywka), stany po ukąszeniach przez owady, po kontakcie z niektórymi roślinami, oparzenia słoneczne (bez odczynu pęcherzowego).

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Żel nanosi się kilka razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę. W razie potrzeby liczbę aplikacji można zwiększyć, ale nie należy preparatu stosować częściej niż co 30 minut. Żel można delikatnie wcierać w skórę. Nie stosować u noworodków.

Możliwe skutki uboczne:

Zazwyczaj jest dobrze tolerowany. Sporadycznie obserwowano przemijające uczucie pieczenia. Po zastosowaniu na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza zmienionej zapalnie, mogą wystąpić układowe działania niepożądane, m.in. u dzieci obserwowano rzadko przemijające stany niepokoju, dezorientację, rozszerzenie źrenic, a u dorosłych - uczucie zmęczenia. W przypadkach zastosowania leku na rozległe obszary skóry zmienionej zapalnie mogą wystąpić działania niepożądane związane z wchłonięciem się bamipiny.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz wysiękowe, pęcherzowe zmiany skórne.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.