Tetabulin S/D - Immunoglobulinum tetanicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład immunoglobulina przeciwtężcowa
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwtężcowe

Wskazania:

Profilaktyka przeciwtężcowa u osób ze świeżymi zranieniami (np. w następstwie urazu, oparzenia), które mogą być zakażone Clostridium tetani - laseczką tężca. Zapobieganie dotyczy wszystkich, którzy nie byli szczepieni przeciw tężcowi w ciągu ostatnich 10 lat lub u których odpowiedź immunologiczna jest upośledzona, np. z powodu niepełnego cyklu szczepienia, dużej utraty krwi i osocza albo przyjmowania leków hamujących odpowiedz układu odpornościowego. Leczenie jawnego klinicznie tężca.

Dawkowanie:

Domięśniowo, najlepiej w mięsień pośladkowy. Po podaniu preparatu pacjent powinien pozostawać pod obserwacją przez około 20 minut. U osób ze skazami krwotocznymi nie podawać domięśniowo - w takiej sytuacji preparat może być podany podskórnie. Nie podawać dożylnie. Po wstrzyknięciu należy zastosować niewielki ucisk w miejscu wstrzyknięcia.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić dreszcze, ból głowy, gorączka, nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, ból stawów i pleców. W miejscu wstrzyknięcia może wystąpić obrzęk, ból, zaczerwienienie, stwardnienie, świąd, zasinienie, wysypka.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz ciężką małopłytkowość, skazę krwotoczną. Gdy niedawno przyjęłaś/przyjąłeś lub masz zamiar przyjąć szczepionkę zawierającą żywe atenuowane wirusy. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.