Isoniazidum - Isoniazidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Lek podstawowy w zapobieganiu i leczeniu gruźlicy.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek należy podawać przed posiłkiem, jedynie w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych zaleca się podawanie z posiłkiem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej występują działania niepożądane ze strony wątroby i układu nerwowego. Ryzyko uszkodzenia wątroby zwiększa się po 60 roku życia oraz jest zależne od spożywania alkoholu i przebytego WZW. Zwykle objawia się zwiększeniem aktywności aminotransferaz. Może również wystąpić zapalenie wątroby. Izoniazyd może powodować obwodową neuropatię, dotyczącą początkowo stóp i dłoni, zależną prawdopodobnie od względnego niedoboru pirydoksyny (objaw częstszy u chorych na cukrzycę, niedożywionych, alkoholików i kobiet ciężarnych). Mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi. 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz zaburzenia w obrazie morfologicznym krwi, ciężką niewydolność wątroby lub nerek, padaczkę. Gdy przyjmujesz fenytoinę, karbamazepinę, benzodiazepiny, doustne leki przeciwzakrzepowe, disulfiram, cykloserynę, rifampicynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.