Mikonazol - Miconazoli nitras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład mikonazol
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Medycyna rodzinna
Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwbakteryjne
przeciwgrzybicze

Wskazania:

Grzybicze oraz grzybiczo-bakteryjne zakażenia skóry (głowy, podbródka, tułowia, dłoni, pachwin, przestrzeni międzypalcowych stóp) i paznokci, w tym łupież pstry i rumieniowy oraz wyprzenia z nadkażeniami grzybiczo-bakteryjnymi.

Dawkowanie:

W grzybicy skóry krem nanosi się 2 razy dziennie na zmiany chorobowe i delikatnie wciera; w łupieżu pstrym krem stosuje się raz dziennie. Leczenie trwa zazwyczaj 2-6 tygodni (należy je kontynuować przez około 10 dni po ustąpieniu objawów). W grzybicy paznokci krem stosuje się raz dziennie pod opatrunkiem zamkniętym.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie może wystąpić podrażnienie, zaczerwienienie, maceracja, kontaktowe lub alergiczne zapalenie skóry.

Poinformuj lekarza:

Jeśli  jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.