Maxalt RPD - Rizatriptanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rizatriptan
Postać liofilizat doustny
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeciwmigrenowe
Zamów w doz.pl Maxalt RPD, 10 mg, liofilizat doustny, 2 szt

Wskazania:

Leczenie napadu migrenowego bólu głowy u dorosłych.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Liofilizat rozpakować bezpośrednio przed przyjęciem, położyć na języku, gdzie ulegnie rozpuszczeniu i może być połknięty ze śliną, bez popijania (zmniejsza to ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów). Jeśli lek działał skutecznie, a ból powrócił - dawkę można powtórzyć, nie wcześniej niż po 2 h. Nie przyjmować więcej niż 2 dawki w ciągu 24 h. Jeśli w ciągu 24 h pojawił się nowy napad bólu migrenowego, a lek był skuteczny podczas pierwszego napadu - można przyjąć kolejną dawkę leku, tak aby nie przekroczyć 2 dawek/dobę. Nie przyjmować drugiej dawki leku w tym samym napadzie bólu, jeśli pierwsza była nieskuteczna. Brak skuteczności leku w jednym napadzie nie wyklucza jego użycia i skuteczności w następnym.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, uczucie osłabienia i zmęczenia, bóle brzucha i bóle w klatce piersiowej, kołatanie i przyspieszenie czynności serca, nudności, wymioty, suchość w ustach, biegunka, wzmożone pragnienie, bóle karku, sztywność, ociężałość, osłabienie mięśni, uczucie ucisku grup mięśni; bóle głowy, parestezje (zaburzenia czucia), obniżenie sprawności umysłowej, bezsenność, zmniejszenie czucia bólu, drżenia, niezborność ruchów, nerwowość, zaburzenia orientacji, uczucie przeszkody w gardle, duszność, napadowe zaczerwienienie i swędzenie skóry, poty, pokrzywkę, zaburzenia widzenia, napady gorąca. Sporadycznie: omdlenia, podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy po przyjęciu leku wystąpił ból lub ucisk w klatce piersiowej lub szyi (nie należy przyjmować kolejnych dawek rizatriptanu przed zakończeniem diagnostyki wykluczającej chorobę niedokrwienną serca). Gdy chorujesz na fenyloketonurię (preparat zawiera aspartam). Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne (leku nie stosować łącznie oraz przed upływem 2 tygodni od zakończenia leczenia inhibitorami MAO),  propranolol,  leki wpływające na aktywność enzymów wątrobowych (np. cymetydyna, ryfampicyna). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.