
Encyklopedia leków
Cosopt - Dorzolamidum, Timololum
Podstawowe informacje
- Skład
-
timololdorzolamid
- Postać
-
krople do oczu
- Kategoria
-
Narządy wzroku i słuchu
- Specjalności
-
Okulistyka
- Działanie
-
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe
Oferta portalu DOZ.pl
Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem β-adrenolitycznym jest niewystarczająca.
Zakraplać do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed zakropleniem oczu i można je ponownie założyć co najmniej po upływie 15 minut od podania leku.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.
Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc, zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia funkcji nerek.
Gdy przyjmujesz doustne leki β-adrenolityczne, leki przeciwarytmiczne (w tym amiodaron), glikozydy naparstnicy. Jeżeli stosujesz kilka leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-15 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Bardzo częste: uczucie palenia i kłucia, zmiana odczuwania smaku. Częste: zapalenie powiek, podrażnienie powiek, niewyraźne widzenie, zapalenie rogówki, suchość oka, ubytek nabłonka rogówki, swędzenie, łzawienie, zapalenie zatok, ból głowy, nudności. Niezbyt częste: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zwolnienie czynności serca, omdlenia, zawroty głowy, duszność, kamica nerkowa, depresje.
Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem