Septolete Plus - Benzocainum, Cetylpyridini chloridum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania

Pastylki Septolete Plus stosuje się w celu odkażania i łagodzenia bólu w lekkich zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie

Pastylki należy ssać. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: do 8 pastylek na dobę, co 2 do 3 godzin. Nie należy zażywać leku bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia.

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że każda pastylka zawiera około 1 g maltitolu. Z powodu powolnej hydrolizy i powolnego wchłaniania z przewodu pokarmowego maltitol wpływa na stężenie glukozy we krwi tylko w nieznacznym stopniu.

W przypadku ciężkich zakażeń przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy się poradzić lekarza.

Skutki uboczne

U pacjentów nadwrażliwych na składniki preparatu mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje nadwrażliwości. Ze względu na zawartość alkoholi wielowodorotlenowych preparat w dużych dawkach może wywołać biegunkę (szczególnie u dzieci).

Brak danych o ewentualnym wpływie pastylek Septolete Plus na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.