×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Septolete Apple - Cetylpyridini chloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorek cetylopirydyniowy
Postać pastylki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Otolaryngologia
Działanie miejscowo odkażające

Wskazania do stosowania

Lekkie zakażenia jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych). Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że każda pastylka zawiera około 1 g maltitolu. Z powodu powolnej hydrolizy i powolnego wchłaniania z przewodu pokarmowego maltitol wpływa na stężenie glukozy we krwi tylko w nieznacznym stopniu.

Dawkowanie

Pastylki należy ssać. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: do 8 pastylek na dobę. Jedną pastylkę należy ssać co 2 do 3 godzin. U dzieci w wieku powyżej 4 lat zaleca się do 4 pastylek na dobę, u dzieci w wieku 10-12 lat do 6 pastylek na dobę. Pastylkę należy ssać do 3 do 4 godzin.

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Uwaga! Nie należy zażywać leku jednocześnie z mlekiem, ponieważ mleko zmniejsza skuteczność przeciwdrobnoustrojowego działania substancji czynnej.

Uwaga! Nie należy zażywać leku bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia. W przypadku ciężkich zakażeń przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, rany i nadżerki w jamie ustnej.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Należy zachować ostrożność. Nie zaleca się stosowania leku bez konsultacji  z lekarzem.

Skutki uboczne

Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunka, przede wszystkim w przypadku stosowania leku w dawkach większych niż zalecane. Bardzo rzadko mogą wystąpić podrażnienie i wysypka.

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

Brak danych o wpływie leku na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.